אלעזר סלע – המדריך השלם ליזמים חדשים

לכו. דברו עם לקוחות. לנו בחממה הטכנולוגית של האציסון כנרות היתה חברה שעשתה דברים דומים ולמעשה הכינה תשתית שלמה שניתן להטמיע בכל בניין בורטיקלים שונים. רק לאחר שחיברנו אותם ללקוחות הם הבינו מה הצרכים, מיקדו את התשתית למוצר ונמצאים במגעים עם חברה בינלאומית. חשמל חכם הוא נושא תחרותי. לא הכל בר פטנט וגם מה שפטנטבילי בחלק גדול מהמקרים לא חזק. לכו. דברו עם השוק וגייסו את האדם שיזיז אתכם קדימה. בהצלחה…אלעזר סלע בפוסט זה מסביר לכם כיצד תוכלו לקבל סכומים יותר גדולים תמורת פרויקט ממומן בלי לוותר על אקוויטי. בנוסף חותמת הכשר מחברה כזו תקל מאד על גיוס רציני בהמשך.

שיווק של עסקים מול עסקים (B2B) תמיד נחשב ליותר שמרני משיווק רגיל (B2C) – אבל המציאות הזאת מזמן כבר לא רלוונטית.

ההבנה שהאנשים שאתה מנסה להגיע אליהם הם אותם אנשים שמשתמשים ברשתות החברתויות ה”רגילות” תאפשר לך להשתמש בכלים הטובים והממירים ביותר היום, שהם אנימציה ווידאו 1f642 - אלעזר סלע - המדריך השלם ליזמים חדשים

הלקח הכי טוב שאני יכול לחלוק כאן (בינתיים) זה להיזהר שלא לאפיין את המוצר לפי הצרכים של הלקוחות (הבודדים) שעובדים איתו כרגע, אלא לפי הצרכים של כל אלו שיבואו אחריהם.
על כל פיצ’ר שהלקוחות מבקשים/ממליצים לנו להוסיף, אנחנו לא שואלים אותם למה הם רוצים אותו, אלא למה כל השאר ירצו אותו.

התהליך שאני מציעים ליזמים זה ככה:
1. לעשות Prototype, זאת גרסה מאוד ראשונית של המוצר אבל משקפת את הרעיון ומאפשר לצבור תגובות ראשונות, נתוני התנהגות משתמשים ובעיקר עוזרת לבוא לאנג׳לים עם משהו מוחשי. גם אפשרי להגיש בקשה ל-״תנופה״, התקציב שלהם מאפשר להגיע ל-MVP גם ללא משקיע נוסף. אם גרסה ראשונית ונתונים אתה מוכן ל-pre seed, סביר להניח שלא תצתרך להפרד מ50%
2. לבנות גרסת MVP של המוצר. זה כבר מביא אותך למעמד אחר לגמרה ומאפשר לעשות פיילוטים ולהדגים ממש מוצר למרות שעדיין אין את כל הפונקציונליות אבל מראה את ההתקדמות ורצינות של היזם. עם MVP כבר תוכל לעניין את הקרנות אשר מתעסקות עם סטארטאפים בשלבים התחלתיים ו-seed.

כמובן שע”פ דבריו של אלעזר סלע שעדיף לא לגייס בשלב ה-prototype, כי חבל לתת אחוז ניכר מסטארטאפ בשביל שלושים אלף שח.

תוכנית עסקית זה משהו שנושם, ובעבודה כל הזמן. נשים את זה בצד, לצד ניסיון גיוס אתה צריך להביא הוכחות או ולידאציה שהמוצר/רעיון עובד, שיש לך מענה לאיזה צורך אמיתי. לאחר מכן תוכל לבוא לשלב הגיוס עם קלף אמיתי. ובכל זאת אם תרצה לגייס כבר עכשיו, יהיה קשה מאוד ובערך נמוך=הרבה אחוזים למשקיע.

בכל אופן במצב כזה הייתי מנסה לגייס יותר לפי א״ד, כלומר סכום שרצית כרגע, אבל במידה ואתה עומד ביעדים, שיהיה פוטנציאל להשקעה נוספת (ללא שינוי אחוזים)