אלעזר סלע – מהם היתרונות של מפעל באריאל?

אלעזר סלע לשעבר מנכ”ל פארק התעשייה באריאל מציין כי לעיר אריאל יש את איזור התעשייה שהוא גולת הכותרת של העיר ושל האיזור כולו. “אנו בפארק התעשיות אריאל זכינו שהוא מוגדר כחלק מ-“חוק עידוד השקעות הון” – איזור פיתוח א’, משמע, ניתן לקבל מענקים מהמדינה”, כך על פי סלע.

השילוב של עלויות הקרקע עם עלויות הפיתוח והארנונה – זה דבר שאין שני לו מבחינת הקרבה למרכז.

כמו כן, נושא חשוב מאוד שיש לציין הוא נושא הקשור לידיים הפועלות. אפשר לומר שאחד הדברים החשובים ביותר שיזמים או תעשיינים אומרים או מחפשים כאשר הם רוצים להקים מפעל באריאל זה דווקא בפן של העובדים. קשה מאוד להשיג עובדים מסורים במרכז הארץ. ואילו באיזור העיר אריאל, הפלשתינאים “עומדים בתור” בכדי לקבל עבודה. הם בעלי מוסר עבודה גבוה ורובם אף מגיעים לעבודה כאשר הם חולים ואין שום בעיה של העסקת עובדים באריאל.

לדוגמא, יזם בעל מפעל בעיר נתניה ש- 25 שנה התעסק כל בוקר בנושא של תעסוקה למשל עובד הודיע בבוקר שהוא לא מגיע, עובדים הכריזו על מחלה פתאומית, וכו’..אך מהרגע שהוא הגיע לאריאל להקמת מפעלו החדש הוא הפסיק לדאוג לגבי המועסקים ויש לו 100 אחוזי הגעה והתייצבות של עובדים לימים מלאים מידיי חודש.

forklift 835340 640 300x200 - אלעזר סלע - מהם היתרונות של מפעל באריאל?
מפעל באריאל / אלעזר סלע

אחד הנושאים הקשים ביותר בהתמודדות להבאת יזמים חדשים לפארק התעשייה הוא העובדה שהוא מעבר לקו הירוק. לעיתים יש פחד וחשש מפיגועים של העובדים הפלשתינאים כמו שקרה עם המחבל באיזור התעשייה ברקן וגם אפשר לומר גם שיש חלק נכבד לאיחוד האירופי. אם יזם מייצא את התוצרת שלו ברחבי אירופה יהיו לו קשיים גדולים. אפשר להתגבר על כך אמנם ואף המדינה נותנת אפשרות ומשפה בנושא הזה. כל מדינות אירופה לוקחות מס אם המפעל מייצר ומייצא מעבר לקו הירוק. אחרי 3 חודשים שיזם מייצא הוא מקבל “שיפוי” מהמס ממדינת ישראל.

אך הבעיה לא קשורה רק לכסף או מס. אם למשל יזם צריך להביא אורחים מאירופה וכמובן להעביר אותם את המחסום – זה בעייתי. בעקבות כך, תעשיות ההיי טק או התעשיות הבטחוניות לא מגיעות אלינו לפארק התעשייה באריאל. לכן בפארק התעשייה באריאל אפשר למצא בעיקר את מפעלי התעשייה המסורתית שזקוקים לידיים עובדות.

work 1000618 640 300x200 - אלעזר סלע - מהם היתרונות של מפעל באריאל?
עובדים / אלעזר סלע

אלעזר סלע ממליץ ליזמים צעירים להקים מפעל לייצור תעיישיתי דווקא באריאל. אחד היתרונות הגדולים של פארק התעשייה אריאל הינו הקירבה הגדולה למרכז שהיא תמיד נגד כיוון התנועה. אם אנשים מתגוררים באיזור פתח תקווה, ראש העין, רמת גן, בני ברק ואף תל אביב כאשר הם ייצאו לעבודה בבוקר ויחזרו בערב הם תמיד נגד כיוון התנועה וכך אפשר להגיע ולחזור במהרה עם מינימום פקקים.

כמו כן, נושא העסקת העובדים הוא קריטי. באיזור פארק התעשייה של אריאל אין בעיה להביא עובדים וידיים עובדות למפעלים. שמעתי הרבה יזמים ובעלי מפעלים באיזור פתח תקווה וראש העין שעברו למפעל באריאל עם כל העובדים שלהם, אף עובד לא נטש אותם..גם כאלו שמגיעים כל בוקר מתל אביב.

064545e3 83e1 48a4 9eb6 2f44411a5612 300x300 - אלעזר סלע - מהם היתרונות של מפעל באריאל?
אלעזר סלע

בנוסף, הכרחי לציין כי כמנכ”ל פארק התעשיות באריאל אלעזר סלע מלווה באופן אישי את התעשיינים מהרגע הראשון של הבקשה לעבור אל פארק התעשייה באריאל ועומד לצידם בכל “דרכי הייסורים” של משרדי הממשלה, מנהל מקרקעי ישראל וכו’. היזם ממשיך לעבוד ולנהל את המפעל שלו, ואני כמנהל הפארק מתעסק בכל הבירוקרטיה. לכן זה מאוד חשוב וקוסם לאנשים שיש מישהו מקצועי שעוזר ומטפל בהם בכל הדברים המנהלתיים הללו שאף אחד לא אוהב.